سلام دوست خوبم🤗 ❤️

در این مقاله می خواهیم با زبان ساده به سوالات زیر پاسخ دهیم:

🔴کرم روز چیست؟ فوایدش چیست؟

🔴کرم شب چیست؟ فوایدش چیست؟

🔴تفاوت کرم روز و کرم شب در چیست؟

 🔴آیا می شود از کرم روز در شب و یا از کرم شب در روز استفاده کرد؟

 🔴آیا استفاده از هر دو کرم ها ضروری است؟

تفاوت کرم روز و کرم شب

کرم روز چیست؟ فواید کرم روز چیست؟

برای اینکه در مورد فواید کرم های روز بدانیم ابتدا باید در مورد دلایل پیری پوست و نحوه اتفاق افتادن آن بیشتر بدانیم.

پوست ما با افزایش سن با توجه به طبیعت خود تغییر می کند. بخشی از روند پیر شدن پوست خارج از اراده و خواست ماست و به طبیعت انسان بر می گردد. بخشی از آن در دایره اراده ماست مثل وضعیت زندگیمان شامل آب و هوایی که در آن زندگی می کنیم، شرایط فردی مثل بیماری ها، استرس های عصبی و غیره. اگر شرایط زندگی ما باعث شود که به پوستمان صدمه وارد شود، این صدمه بیشتر روی جوانی و سلامت پوست تأثیر می گذارد.

عوامل آسیب رسان به پوست:

از مهم ترین عواملی که به پوست صدمه می زند نور خورشید است.

عوامل دیگری نظیر ضربه خوردن به پوست، ایجاد زخم ها، سرما ی هوا، گرد و غبار و آلودگی هوا نیز از عوامل آسیب رسان به پوست هستند.

از عوامل دیگر آسیب رسان به پوست می توان کرم های آرایشی و زیبایی تاریخ گذشته یا غیر استاندارد و شیمیایی را نام برد.

تغذیه نا سالم هم بسیار بر سلامت پوست تأثیر گذار است.

با توجه به مکانیسم هایی که در بدن برای تولید سلول های جدید صورت می گیرد، ۲۵ سالگی را می توان به عنوان سنی که در آن پوست در اوج جوانی و شادابی است در نظر گرفت. از ۲۵ سالگی به بعد ساختن کلاژن که عاملی برای جوان نگه داشتن پوست است، کم شده و پوست به تدریج رو به پیری می رود و چین و چروک ها شروع به نمایان شدن میکنند.

اگر پوست بیشتر در معرض صدمه دیدن باشد یا شرایط و عادات زندگی بسیار آسیب رسان باشند، این روند سریعتر می شود. مخصوصا از ۵۰ سالگی به بعد که ساخت هورمون استروژن متوقف می شود و در نتیجه ی آن کلاژن سازی پوست تحت تأثیر زیادی قرار می گیرد. محققان برای جلوگیری از این روند چاره اندیشیده اند.

یکی از این چاره ها کرم های روز و شب هستند.

در اصل وظیفه اصلی کرم روز مرطوب کنندگی و محافظت از پوست در برابر عوامل آسیب رسان به پوست است. مانند اشعه های مضر آفتاب و رادیکال های آزاد و آلودگی هوا.

تفاوت کرم روز و کرم شب

هنگام روز، صورت در مقابل اشعه های UV که از خورشید می تابد قرار دارد، آلودگی هوا زیاد است، استرس های محیطی که در آن هستیم بالاست و ممکن است آرایش روی صورتمان باشد. بنابراین کرم های روز در درجه اول با هدف محافظت و نگهداری ساخته می شوند.

.

یعنی حاوی SPF برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و چروک زودرس، حاوی آنتی اکسیدان برای جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد و همچنین حاوی موادی مانند کافئین هستند که باعث می شوند پوست پر انرژی و سفت به نظر بیاید. کرم های روز معمولا به این منظور ساخته می شوند که زیر آرایش صورت قرار بگیرند، به همین خاطر درون فرمول آن ها چربی کمتری وجود دارد و اصطلاحا سبک تر از کرم های شب هستند و به راحتی جذب پوست می شوند تا صورت در طول روز بتواند نفس بکشد.

برای دیدن کرم های روز گیاهی کلیک کنید

.

کرم شب چیست؟ فواید کرم شب چیست؟

در هنگام شب پوست صورت شروع به بازسازی و ترمیم خود می کند و تلاش می کند تا اثر عوامل آسیب زایی که در طول روز به آن وارد شده را خنثی کند.
کرم های شب در اصل تغذیه کننده و بازسازی کننده پوست هستند.
در بعضی از کرم های شب مواد لایه برداری مانند رتینول وجود دارد که در طول شب که خواب هستیم سلول های شاخی شده پوست را از بین می برد و کمک می کند تا پوست بهتر نفس بکشد.
همچنین در بسیاری از کرم های شب موادی وجود دارد که به لیفتینگ پوست منجر می شود و به زمان طولانی برای جذب شدن نیاز دارد که شب بهترین زمان برای این عملیات است زیرا روی پوست هیچ ماده دیگری مانند کرم های آرایشی یا کرم های ضد آفتاب وجود ندارد.
کرم های شب نسبت به کرم های روز سنگین تر هستند و بیشتر باعث چرب شدن پوست می شوند زیرا دیگر قرار نیست روی آن ها از کرم دیگری استفاده کنیم و این چرب تر شدن در طول خواب اهمیتی ندارد. در نتیجه این کرم ها می توانند سرشار از چربی های مفید و مواد تغذیه کننده و ترمیم کننده باشند.
.
برای دیدن کرم های شب گیاهی کلیک کنید
.
.
تا اینجا تفاوت کرم روز و کرم شب را متوجه شدیم.
حال می خواهیم به یک سوال مهم جواب دهیم:
تفاوت کرم روز و کرم شب

آیا می شود از کرم روز در شب و یا از کرم شب در روز استفاده کرد؟

خیر!! ❌❌❌
.
همان طور که به تفاوت کرم روز و کرم شب در بالا اشاره کردم ، کرم روز دارای خاصیت ضد آفتاب و محافظت کننده کلاژن پوست در برابر رادیکال های آزاد و آلودگی می باشد در حالی که کرم شب در طول روز نمی تواند از پوست در مقابل آفتاب و عوامل آسیب زا محافظت کند در نتیجه پوست دچار آسیب می شود.
.
همچنین کرم شب به دلیل خاصیت تغذیه کنندگی ، چربی بیشتری دارد در نتیجه حالت نا خوشایندی در طول روز برای ما ایجاد می کند و باعث می شود آرایش به خوبی روی پوست نشیند و اصطلاحا ماسیده شود.
.
مورد دیگر اینکه بعد از استفاده از کرم شبی که دارای فرمولاسیون لایه برداری است نور آفتاب برای پوست مضر است و باعث ایجاد قرمزی و حساسیت می شود.
پس باز هم به این نتیجه می رسیم که استفاده از کرم شب در طول روز نه تنها خوب نیست بلکه ضرر هم دارد.
.
به طور عکس اگر بخواهیم از کرم روز در طول شب استفاده کنیم فرمولاسیون سبک تر آن نسبت به کرم شب باعث می شود که پوست به خوبی تغذیه و بارسازی نشود و رطوبت لازم به پوست نرسد و همچنین عملیات ترمیم و لیفتینگ به کندی انجام شود. پس استفاده از کرم روز در طول شب هم توصیه نمی شود.
.
تفاوت کرم روز و کرم شب
با توجه به توضیحات بالا دیدیم که کلی تفاوت بین کرم روز و کرم شب وجود دارد و در اصل مکمل یکدیگر هستند و برای گرفتن نتیجه بهتر باید از هر دوی آن ها استفاده کرد.
❌یک نکته مهم در مورد هر دوی این کرم ها این است که چه در روز و چه در طول شب نباید به دور چشم زده شوند. پوست دور چشم بسیار نازک و حساس است و فقط باید از کرم هایی که مخصوص این ناحیه ساخته می شوند استفاده کرد.❌
دوست زیبای من 😍
با تعیین نوع جنس پوست صورت خود ، بهترین کرم های روز و شب را تهیه و استفاده کن تا همواره پوستی شاداب ، زیبا و شفاف داشته باشی.